Штрафи за невиплату зарплат: Які загрози компаніям і працівникам
Уряд має намір штрафувати працедавців за несвоєчасну виплату зарплат. Передбачається, що розмір санкцій складатиме 0,5% від суми заробітної плати у небюджетній сфері. Така новина повинна порадувати, як мінімум, працівників компаній, але, на думку експертів ринку праці, не варто торжествувати завчасно.
Не секрет, що необхідно створити відповідні умови та інструменти контролю, щоб закон не залишився просто на папері, а реально запрацював. «Якщо закон ухвалять, необхідно щоб були створені інструменти контролю і механізми роботи з тими, хто завинив, – каже HR-директор порталу rabota.ua Наталія Бровченко. – Але наскільки це нововведення буде дієвим, ми зможемо оцінити лише тоді, коли закон набуде чинності».
Тому експерт сумнівається, що в нинішніх умовах нововведення може підвищити відповідальність працедавців.
"Українські працедавці вже настільки втомилися битися з органами державної влади, що говорити про 100% поліпшення або різке підвищення усвідомленості, відповідальності я б не стала", – відзначає вона.
Водночас, Михайло Томин, HR-директор холдингу "Берег-Груп", вважає, що питання виплати заробітної плати, зокрема питання про її терміни, є актуальним і буде дієвим для підприємств незалежно від форм власності.
"У нас ухвалюється велика кількість законів і підзаконних актів. Їх дієвість дуже залежить від мети впровадження і рівня контролю до тих регулятивних документів, які впроваджуються. Штрафні санкції, що заплановані, орієнтовані на наповнення державного бюджету, відповідно для закриття його дефіцитної частини, державні органи підходитимуть досить ретельно до його виконання", – підкреслює він.
На думку експерта, для відповідальних компаній з позитивним іміджем працедавця ці заходи не матимуть ніяких негативних ефектів. Для компаній не зовсім порядних у своїх зобов'язаннях перед співробітниками, цей захід буде дієвим.
В існуючих економічних умовах штрафи за несвоєчасну виплату зарплат спричинять максимальне скорочення штату компанії. "Таке нововведення, звичайно, може змусити працедавців виплачувати заробітну плату вчасно, але сьогодні компанії зможуть собі дозволити це за рахунок максимального скорочення штату. Навряд чи таке нововведення буде ефективним, оскільки постраждають від нього самі співробітники", – вважає генеральний директор рекрутинговой компанії «Brain Source International» Андрій Кривокоритов.
"Будь-які штрафи, які призначаються компаніям, – це, на жаль, початок нових перевірок. Ймовірно, щоб не потрапляти під приціл, працедавці будуть різними шляхами намагатися не допустити цих заходів в їх сторону. 0,5% може стати істотною сумою. Порахуйте фонд заробітної плати, який обкладатиметься штрафом", – попереджає Наталія Бровченко.
Варто відзначити, що від подібних каральних заходів, в першу чергу, постраждає малий і середній бізнес. Для великих компаній це не несе ніяких ризиків.
"Це знову спроба вплинути на ситуацію за допомогою "батога", хоча цілком імовірно, що "метод пряника" і розробка заохочувальних і стимулюючих інструментів в цій ситуації спрацювали б ефективніше", – вважає керівник практики "Організаційне проектування" консалтингової компанії "Джаггер" Олег Нечеса.
За словами експерта, заборони і покарання гривнею наша людина звикла обходити. То чому б не вжити прямо протилежних заходів? "Наприклад, запропонувати підприємству за своєчасну виплату заробітної плати можливість отримувати відстрочення по виплатах податкових нарахувань на Фонд оплати праці", – підкреслив він.
У свою чергу, Андрій Кривокоритов також додав, що кращим рішенням у боротьбі зі несвоєчасною виплатою зарплат було б створення сприятливого клімату для розвитку малого і середнього бізнесу: залучення інвестицій, зменшення податків, створення оптимальних умов для кредитування бізнесу.
За матеріалами hitjob.com.ua
всі новиниРоздрукувати сторінку
Нагору Назад
Робота в регіонах
Місто
Вак.
Рез.
5847
5239
282
31
135
4
141
3
133
0
137
0
142
2
179
5
Робота в Кам'янці-Дніпровській
147
1
135
1
369
71
134
1
134
2
143
1
145
1
135
0
148
1
136
0
149
6
133
0
144
0
Робота в Україні
Статистика зарплат
Середня зарплата в Запоріжжі складає:
- по резюме 0 грн.
- по вакансіях 23500 грн.
Hitjob.zp.ua
- 9742 грн.
за даними Статуправління
Корисні сервіси
Корисні поради
Чому роботодавці не вказують в оголошеннях зарплату: поради hr-експертки, які вакансії оминати
Не вказана в оголошеннях зарплата часто є найменшою проблемою. Попри світо ...
Тренди українського фрилансу-2023: прогноз від Freelancehunt
Світова платформа Exploding Topics та український сервіс фрилансу Freelanc ...
Вигорання під час війни: як залишатися ефективним на роботі – поради експерта
Війна стала важким тягарем для ринку праці. За оцінками соціологічної груп ...