Як стати майстром у будь-якій справі максимально швидко
Учитися потрібно завжди, а вчитися з користю для кар'єри ще й далекоглядно. Але як втиснути навчання і в без того завантажені будні? Джеймс Альтушер – успішний підприємець, гросмейстер і письменник ділиться своїми дієвими порадами.
Він заснував більше 20 компаній, деякі з них зазнали невдачі, інші були продані і принесли нечувані доходи. При цьому Джеймс зізнається, що ненавидів вчитися.
Я хотів зрозуміти, як торгувати акціями, і втратив свій будинок. Я хотів навчитися краще грати в шахи, і на одному з перших турнірів скинув всі фігури на підлогу і заплакав. Я хотів навчитися грати в покер і втратив близько $ 20 000 за перші десять ігор.
Я хотів дізнатися, як відкрити свій бізнес. Хотів більше дізнатися про інвестування. Навчитися програмувати, створювати телешоу, писати книги, розмовляти з великою аудиторією, робити гумористичні стендапи.
Коли я був дитиною, то хотів навчитися танцювати брейк-данс. Дізнатися, як цілуватися з дівчиною. Хотів знову і знову. Кожен раз, коли закінчував плакати.
А потім я навчився вчитися.
Забудьте про правило 10 000 годин
Розроблене Андерсом Еріксону правило стало популярним завдяки Малкольм Гладуелл. Воно роками додавало мені зневіри, змушуючи думати, що мені потрібно 10 000 годин, щоб досягти в чомусь успіху. Адже воно свідчить, що саме стільки годин «навмисної практики» необхідно для оволодіння будь-яким навиком на рівні майстра.
Я і зараз пригнічений. Мені 50. Іноді мені здається, що для мене вже занадто пізно. Мені подобається вчитися, тільки якщо я можу бути одним з кращих. Якщо я зможу розкрити весь свій потенціал. Я помру після ще 10 000 годин навчання.
Але тепер переконаний, що 10 000 годин можна уникнути.
Знайдіть наставників
Наставник може бути реальним (хтось, хто хоче допомогти вам проаналізувати ваші помилки) або віртуальним (книги). Гарні обидва варіанти. Прагніть прочитати в рік 100 книг про те, що вас цікавить, і переглянути 100 відео про це.
У нас є дзеркальні нейрони, які навчаються, коли ми спостерігаємо за наставниками або читаємо. Наприклад, коли я хотів поліпшити своє вміння виступати перед публікою, то дивився відео з виступами кращих ораторів, коли я брав участь в шахових турнірах, то намагався повторити гру чемпіонів світу, щоб краще зрозуміти хід їхніх думок.
І після кожного програшу я розбирав гру з гросмейстером, якого найняв, щоб потренуватися. Він створював такі ж позиції, в яких я програвав, і ми проводили матч за матчем, поки я не опанував нюанси.
Коли я хотів навчитися інвестуванню, то прочитав всі книги на цю тему, які зміг знайти, і поговорив з сотнею великих інвесторів. Щоб підсилити ефект від книг, записуйте «десять речей, які дізналися», відразу після прочитання, хоча ви в будь-якому випадку запам'ятаєте більше однієї-двох думок з них.
Працюйте над мікронавиками
Кожен навик, який ви вирішите освоїти, складається з десятків мікронавиків. Наприклад, в бізнесі це – мистецтво продажів, управління командою, переговори, продажі та пітчинг, розробка продукту, стабільність і виконання поставлених завдань, мотивація, емоційна стабільність та інше.
Ці навички не пов'язані одна з одною. Переговори – це не те ж саме, що і продажі. Розробка продукту – це не те ж саме, що керівництво персоналом. Але щоб домогтися успіху, потрібно розвивати кожен навик. Мікронавики в шахах: відкриття, середина партії, ендшпіль, тактика, позиційна гра, атаки, захист, психологія тощо.
Чим би ви не цікавилися, складіть список мікронавиків. Подумайте, що у вас виходить добре, що – не дуже, і як можна стати краще в кожному з них.
Аналізуйте провали
Що б ви не взялися вивчати, ви помилитеся. Сильно. Уявіть перший день, коли ви граєте в шахи: вам може це подобатися, ви можете бути талановитими, впевненими в собі, але при цьому вам далеко до тих, у кого є багаторічний досвід.
Те ж саме стосується бізнесу, інвестування, виступів, творчості – всього, чого варто навчитися. І невдачі будуть болючими.
Але хороша новина в тому, що тепер ви можете вивчити свій провал. Ви можете звернутися до наставника або однодумця, щоб зрозуміти, в який момент все пішло не так.
Успіх не дасть вам такої можливості вчитися, тому що в цьому випадку складніше визначити, де були помилки (і це означає, що ви не використовуєте достатньо можливостей).
Рей Даліо, найбільший в історії керівник хедж-фондів говорив: «Біль + осмислення = прогрес».
З бізнесом все складніше, але спробуйте використовувати міні-провали. Випробуйте себе дедлайнами, киньте собі виклик по залученню клієнтів, по їх обслуговуванню. Подумайте, де ви можете зазнати невдачі, зробіть це, вивчіть, а потім повторіть.
Знайдіть у собі сили
Цей пункт повинен був бути першим, адже він найважливіший – без енергії ви не зможете вчитися.
Якщо ви недостатньо спите, то втома не дасть вам вчитися. Якщо у вас складні стосунки, ваші думки будуть зайняті ними, і ви не зможете вчитися. Якщо ви занадто стурбовані чимось, то витратите багато розумової енергії, піклуючись про майбутнє, замість того, щоб вчитися зараз.
Коли я розорився в четвертий або п'ятий раз, то озирнувся і запитав сам себе: «Що я робив правильно кожен раз, коли намагався заробити?» і «Що я робив неправильно?». Все це зводилося до:
- фізичного здоров'я: їсти, рухатися, спати;
- емоційного здоров'я: усунути всіх токсичних людей зі свого життя;
- творчого здоров'я: записувати десять ідей щодня (ідеї можуть бути присвячені чому завгодно);
- духовного здоров'я: зрозуміти, як боротися із занепокоєнням і жалем. Не намагатися контролювати речі, які ви не в силах контролювати.
Ці чотири пункти дали мені стільки енергії, що, ймовірно, замінили ще 1 000, а то і 2 000 годин з тих самих 10 000.
Використовуйте правило 1%
Спробуйте покращувати те, що ви вивчаєте, хоча б на 1% кожного дня. Здається, це зовсім небагато. Всього один відсоток! Але 1% кожного дня – це 3800% у рік. Це в 37 разів краще, ніж на початку року.
У мене був друг, з яким я завжди грав в шахи. Він грав цілими днями. Але він не прочитав жодної книги про шахи і не вчився у інших. Він просто робив одні і ті ж ходи, одні і ті ж помилки, партія за партією. Я запитав його, чому він нічого не робить, щоб стати кращим?
Адже потрібно всього-на-всього робити декілька базових кроків щодня, щоб ставати кращим на 1%. Він сказав: «Ой, я просто люблю грати». І це нормально.
Але він так і не навчився грати краще. Грати в шахи набагато приємніше (і будь-яка інша справа набагато приємніше), коли ви стаєте краще, коли ви вчитеся і можете оцінити тонкощі і нюанси.
Займайтеся щодня
Ви не навчитеся краще грати в шахи, просто читаючи про це. Вам потрібно грати. І грати в стресових ситуаціях – наприклад, брати участь в турнірі. Ви не можете стати кращим в бізнесі, просто прочитавши про Річарда Бренсоні. Вам потрібно відкрити свою справу (або попрацювати в стартапі, або навіть у великій компанії і звернути увагу на їхні невеликі успіхи і невдачі).
https://www.work.ua/
За матеріалами hitjob.com.ua
всі новиниРоздрукувати сторінку
Нагору НазадРобота в регіонах
Місто
Вак.
Рез.
5838
5239
282
31
135
4
141
3
133
0
137
0
142
2
179
5
Робота в Кам'янці-Дніпровській
147
1
135
1
369
71
134
1
134
2
143
1
145
1
135
0
148
1
136
0
149
6
133
0
144
0
Робота в Україні
Статистика зарплат
Середня зарплата в Запоріжжі складає:
- по резюме 0 грн.
- по вакансіях 22000 грн.
Hitjob.zp.ua
- 9742 грн.
за даними Статуправління
Корисні сервіси
Корисні поради
Чому роботодавці не вказують в оголошеннях зарплату: поради hr-експертки, які вакансії оминати
Не вказана в оголошеннях зарплата часто є найменшою проблемою. Попри світо ...
Тренди українського фрилансу-2023: прогноз від Freelancehunt
Світова платформа Exploding Topics та український сервіс фрилансу Freelanc ...
Вигорання під час війни: як залишатися ефективним на роботі – поради експерта
Війна стала важким тягарем для ринку праці. За оцінками соціологічної груп ...