Як шукати роботу без досвіду: слушні поради для початківців

Усім потрібен релевантний досвід – досвід роботи на аналогічній посаді, готові навички та вміння, підкріплені реальними досягненнями в конкретній сфері. А що робити, якщо ви студент або випускник ВУЗу та ще ніколи не працювали? Що пред'явити потенційному роботодавцю як доказ того, що ви впораєтеся з поставленими завданнями?

Вихід є!

Ніхто не народився готовим менеджером зі збуту або фінансовим директором. Кожен з нас колись вперше шукав роботу. І тут, поряд з певним везінням, важливо знати ключові фактори успішного пошуку роботи без досвіду.

Їх три:

  • правильно визначити свої кар'єрні цілі;

  • вибрати відповідного роботодавця;

  • піднести себе так, щоб вас найняли.

Крок №1. Правильно визначити свої кар'єрні цілі

Найважливіше, щоб перше місце роботи відображало ваші кар'єрні устремління. Уявіть собі ситуацію, що ви, наприклад, хочете бути кухарем. Вам подобається процес приготування різних страв. Ви могли б стати високооплачуваним шеф-кухарем в кращому ресторані міста або країни. А, може, відкрили б мережу своїх власних ресторанів і написали б десяток книг.

Тоді потрібно стартувати по вашій темі. Вчитися готувати у майстрів, практикуватися в ресторанах високої кухні. Але якщо, наприклад, ваш тато – лікар, а мама – інженер, і обидва вони мріють, щоб ви стали програмістом і зайняли гідне місце в перспективній ІТ-галузі, то вам «не світить» місце в крутому ресторані та перспектива займатися улюбленою справою. Ці шляхи не перетинаються.

Стань ви програмістом, не маючи можливості розкрити свій талант повністю, ви не будете перейматися своєю роботою і чекати вихідних, коли зможете зібрати друзів на власноруч приготований пікнік. І ніяких власних ресторанів, авторських рецептів і численних шанувальників. І ніяких перспектив і бажання досягати нових вершин у професії.

Зараз – дуже вдалий час у вашому житті, щоб визначитися, ким ви хочете стати, і зробити перший крок.

Крок №2. Вибрати відповідного роботодавця

Перша робота потрібна тільки для того, щоб отримати затребувані навички з обраної професії, перший запис в резюме і пред'явити релевантний досвід. Тому першого роботодавця потрібно вибирати відповідно до цього принципу.

Численні дослідження та опитування говорять про те, що сучасні випускники ВНЗ в першу чергу шукають пропозиції роботодавців, які обіцяють швидке кар'єрне зростання. Але запорука успіху при пошуку першої роботи в прийнятті того, що ви шукаєте роботу не заради швидкої кар'єри або грошей. Вам потрібна компанія, яка зможе навчити всьому, що необхідно в професії, щоб потім ви могли сміливо пред'явити свої навички, знання і досвід наступному роботодавцю. А щоб «продати» себе дорожче, потрібно мати що продавати. Ось саме напрацюванням цього «багажу» і варто зайнятися на першому місці роботи. Звичайно, можливо, вам пощастить проявити себе з кращого боку, і ваш перший роботодавець запропонує вам просування по кар'єрних сходинках через рік.

Тому критерії першого роботодавця повинні бути такими:

  • відома компанія – чим більш упізнаваним буде бренд вашого першого роботодавця, тим ціннішим буде виглядати ваш досвід роботи;

  • компанія з розвиненою системою навчання новачків, де вас реально навчать всьому необхідному. Це, як правило, компанії зі світовим ім'ям, які часто набирають новачків без досвіду роботи на стажування;

  • посада, відділ або сфера діяльності компанії повинна відповідати вашим кар'єрним прагненням.

Якщо ці критерії задовольняються, інше неважливо. Навіть якщо вам будуть платити «копійки» і не позначать ніяких кар'єрних перспектив, але ви зможете за рік опанувати професію своєї мрії, вам більше нічого й не треба. Отримавши цінні знання, навички та запис в резюме, ви зможете легко знайти роботу з більш високою зарплатою. У вас буде релевантний досвід, за який змагається більшість роботодавців в пошуку кандидатів на вакансії.

Крок №3. Піднести себе так, щоб вас найняли

Звичайно, не маючи досвіду, складно знайти роботу та представити себе потенційному роботодавцю.

Як шукати першу роботу:

  • шукати пропозиції вакансій без досвіду роботи та відправляти резюме;

  • шукати стажування у відомих компаніях і подавати заявки;

  • шукати можливості стажувань на сайтах міжнародних компаній в розділі «Вакансії» або «Кар'єра» та подавати заявки;

  • шукати навчальні курси з можливістю подальшого працевлаштування (часта практика в ІТ-компаніях);

  • шукати пропозиції кемпо з подальшим працевлаштуванням для кращих претендентів;

  • шукати знайомих, які працюють в цікавих для вас компаніях і можуть переслати ваше резюме до відділу персоналу;

  • знайомитися з успішними в сфері вашого професійного інтересу людьми, які можуть потенційно взяти вас на роботу або порекомендувати колегам – для цього можна відвідувати заходи та місця, де потенційно бувають успішні менеджери.

Як скласти привабливе резюме

Основне завдання будь-якого резюме – показати не просто ваші сильні сторони, а ті, які важливі для потенційного роботодавця. Як правило, компанії, що розглядають кандидатів без досвіду, розраховують на те, що ви прийдете та швидко всьому навчитеся. Тому варто звернути увагу в резюме, що ви здатні швидко навчатися, і зацікавлені в тому, щоб освоїти професію якнайкраще. Крім того, важливо, щоб ви розділяли їхні корпоративні цінності.

Найчастіше від новачків очікують активної життєвої позиції, вміння працювати в команді, наполегливості в досягненні цілей (орієнтації на результат), вміння швидко навчатися. Цінуються лідерські якості, аналітичні здібності та навички організації роботи, а також вміння переконувати та ефективно спілкуватися. На самому початку резюме, після імені та контактів, можна помістити розділ «Сильні сторони» і вказати 4-5 якостей і навичок, які дійсно у вас є. Найкраще, якщо ці якості ви підтвердите прикладами участі в конкретних проектах.

У резюме у вас не буде розгорнутого розділу «Досвід роботи», але ви можете замість цього створити розділи «Проекти» або «Участь в проектах». Там можна перерахувати різні прояви, пов'язані з вашою соціальною активністю у ВНЗ або молодіжних організаціях. Головне, щоб у вас були біографічні факти, що підтверджують активну позицію.

Багато рекомендують починати резюме з розділу «Мета». Але не варто в ньому писати загальні фрази на кшталт «знайти роботу, де я найкращим чином зможу реалізувати свої таланти». Навпаки – краще написати щось дуже конкретне, наприклад, «почати кар'єру у відділі закупівель і вирости до успішного менеджера із закупівель за рік». Ви будете виглядати як цілеспрямована людина, яка точно знає, чого хоче, і готова викладатися, щоб досягти своєї мети.

Дуже інформативним може бути розділ «Навички», де ви можете перерахувати все, що вмієте. Крім стандартних комп'ютерних навичок важливо вказати щось, що відрізняє вас від інших претендентів. Можливо, ви вмієте фотографувати або обробляти фотографії, монтувати відео, малювати в 3D, налаштовувати рекламу в соцмережах, водити автомобіль або організовувати свята.

Як пройти співбесіду

Зазвичай на співбесіді роботодавця цікавлять не просто факти про вас, які вже стали відомі з резюме, а в більшій мірі ви як особистість. Крім того, роботодавця будуть цікавити деталі про ті якості, які важливі для компанії. Якщо, наприклад, важливі аналітичні здібності, розкажіть про ситуацію, коли потрібно було знайти й проаналізувати велику кількість інформації під час підготовки дипломної роботи. Опишіть це так, щоб задача виглядала не дуже простою, а ваша роль в її вирішенні була ключовою, запасіться прикладами з життя.

Якщо ви правильно визначили свої кар'єрні цілі, вибрали відповідного роботодавця і подали себе так, щоб вас найняли, – вітаємо. Ви отримали першу роботу. Наступного разу вам буде значно легше, оскільки ви зможете предявити реальні досягнення і досвід як підтвердження свого професіоналізму.

https://thepoint.rabota.ua/

За матеріалами hitjob.com.ua

всі новини

Роздрукувати сторінку

Нагору Назад