Прикладна резюмістіка
Що ви хочете сказати своїм резюме? На чому краще зробити акцент? Від цього залежить те, який з типів резюме вам підходить. Озброїтеся порадами експерта та вибирайте!
Інформацію в резюме можна розташувати декількома способами. Які існують типи резюме, і кому підходить кожен з них? У цьому допоможе розібратися Олександра Мошкіна, старший консультант практики Banking & Insurance рекрутингової компанії Marksman.
Хронологічне резюме
Воно знайоме кожному, хто шукав роботу на рекрутинговому порталі. «Це найпростіший і найпоширеніший тип резюме, який використовується більшістю співробітників на будь-які посади будь-якого рівня», - коментує експерт.
Композиція хронологічного резюме проста. Після загальної інформації про претендента йде весь його послужний список у зворотному хронологічному порядку (починаючи з останнього місця роботи): назва компанії, посада, обов'язки та результати роботи.
Резюме-хронологія - це гарний спосіб наочно продемонструвати свій досвід: чим він багатший, тим довше вийде список. Тому кандидатам з невеликим досвідом краще звернути увагу на інші типи резюме.
Функціональне резюме
У такому CV акцент робиться на головних достоїнствах шукача: навичках та професійних успіхах (ця інформація виносяться в початок резюме).
Посади та точні дати у функціональному резюме вказувати необов'язково.
З одного боку, переваги наявні: можна підкреслити свої сильні сторони та прикрити брак досвіду. «Даний тип резюме дозволяє при найманні менеджерів зосередитися на ключових навичках шукача, на його досягненнях і результатах», - підтверджує Олександра Мошкина.
З іншого - «затінена» хронологія може насторожити рекрутера: можливо, шукач намагається щось приховати. Деякі менеджери з персоналу не розглядають функціональні резюме. «Дійсно, рекрутери можуть ставитися до функціонального резюме як до бажання приховати пробіли, - розповідає Олександра Мошкина. - Рекрутери нашої компанії просять кандидатів надсилати хронологічні резюме, оскільки ми орієнтуємося на вимоги клієнтів, а більшість роботодавців вимагає перерахування досвіду в хронологічному порядку».
Для кого в такому випадку призначене функціональне резюме? За словами Олександри Мошкін, «Воно підходить більше для людей з досвідом у проектній діяльності, в консалтингу, у компаніях, де не так важливий формальний досвід кандидата, як його конкретні навички та вміння».
Гібридне резюме
Композиція гібридного резюме допомагає уникнути як сухості хронологічного, так і недоліків функціонального типів. До прикладу, на відміну від хронологічного, у гібридному резюме професійні досягнення виносяться в початок і не прив'язані до конкретного місця роботи. Крім того, від функціонального резюме гібридне відрізняє те, що в ньому вказуються всі подробиці функціонального досвіду: назва компанії, посада, обов'язки, місяць і рік прийняття на роботу та звільнення.
«Гібридне - найзручніший, на наш погляд, тип резюме, тому що воно поєднує в собі і хронологію, і ключові навички, і досягнення кандидата, - говорить Олександра Мошкіна. - Можна відразу сфокусуватися на тому, що, як, коли і в які терміни було реалізовано, якими ключовими навичками кандидат володіє ».
Таргетоване резюме керівника
Перерахованими вище типами резюме може скористатися кожен. Але від співробітника, який претендує на високу керівну посаду, як правило, очікують більшого.
Таргетоване (від слова «мета») резюме - це CV, спеціально створене під певну позицію у певній компанії. Як говорить Олександра Мошкіна, «Основна мета цільового резюме – це "продати себе" як фахівця на конкретну вакансію, як правило, високого рівня».
За структурою таргетоване резюме нагадує хронологічне з тією лише різницею, що в ньому не варто вказувати весь свій досвід. Досить перерахувати посади з тими самими функціями, що й на позиції, на яку ви претендуєте. «У такому резюме будуть відображені лише ті навички та досвід, що релевантні саме для даної позиції. Переглядаючи таке резюме, менеджер з наймання відразу ж побачить ті ключові параметри, за якими він буде відбирати кандидатів на посаду», - пояснює експерт. Природно, дозволити собі це може тільки той, у кого в послужному списку є простір для вибору.
Подовжене резюме керівника
«Мета подовженого резюме - докладно описати той чи інший досвід претендента. Підходить воно тільки для керівників вищої ланки», - говорить Олександра Мошкина. Як правило, воно має хронологічну структуру. Але про кожну свою посаду кандидат розповідає докладно. Окремим рядком - головні досягнення керівника за всю його кар'єру. Таке резюме зазвичай займає декілька сторінок.
Наскільки подовженим може бути подовжене резюме? «На наш погляд, доречно робити резюме не довше 3-5 сторінок», - радить Олександра Мошкина. Усьому є межа, і відчуття такту повинно підказати кандидату, на якій кількості знаків йому варто зупинитися. На жаль, комусь воно відмовляє. «За моєї пам'яті був випадок, коли кандидат вирішив, мабуть, описати всі проекти, які у нього були за останні 10 років. У результаті вийшов "трактат" сторінок на 15. Грамотно оформлений, але все ж таки величезний», - розповідає експерт.
Навіть якщо вам є, про що написати, дотримуйтеся міри, інакше можна добитися ефекту, зворотного очікуваному. «За день рекрутерові доводиться переглядати величезну кількість CV, після прочитання подібного твору в голові залишається "каша", оскільки запам'ятати таку кількість інформації нереально», - нарікає Олександра Мошкіна.
Експерт радить: «На наш погляд, доцільніше виділити найяскравіші моменти та досягнення для того, щоб рекрутерові було за що "зачепитися", а вже при особистій зустрічі можна захоплено і докладно розповідати про той чи інший проект. Щонайменше, ви зрозумієте, чи варто так детально розписувати свій досвід в деталях - можливо, для позиції, на яку ви претендуєте, він зовсім не релевантний».
Резюме тимчасового працівника
Тому, хто працював одночасно над багатьма проектами та з декількома компаніями, не варто вдаватися до хронологічній композиції. Інакше перше враження рекрутера може бути таким: перед ним «стрибунець», який занадто часто змінює роботодавців. Тому структура резюме має бути іншою.
У такому резюме на першому місці мають стояти навички та вміння, а потім - виконані кандидатом проекти. Хронологія будується саме за проектами, а не за компаніями. «Мета резюме контрактного працівника - підкреслити досягнуті результати», - стверджує Олександра Мошкіна.
Резюме в текстовому форматі
За змістом може являти собою хронологічне, функціональне чи гібридне резюме. Головна перевага такого типу - можливість розмістити текст резюме, наприклад, в тілі електронного листа або в повідомленні в соціальній мережі. Недолік - непрезентабельність, особливо в роздрукованому вигляді. Підходить резюме в текстовому форматі, за словами Олександри Мошкін, для відправки до кадрового агентства або великих корпорацій.
«Шукачу варто уявити себе рекрутером, на пошту якого щодня приходить величезна кількість листів з новими резюме, - говорить експерт. - Вас розривають на частини телефонні дзвінки шукачів та клієнтів, ви одночасно переглядаєте десяток відкритих джерел, включаючи робочі сайти та соціальні мережі. Ви - як сторукий індійський божок, якому потрібно виконати сто справ одночасно. Але все одно переглянути всі надіслані CV практично неможливо. У результаті не відправляться до сміттєвої корзини через п'ять хвилин після отримання тільки ті з них, які складені грамотно. Розміщення резюме в тілі листа виявляється дуже зручним для рекрутера, оскільки дозволяє заощадити час: не потрібно завантажувати файл, не потрібно його відкривати».
Важливо правильно подати своє резюме: рекрутер вирішує, відкривати лист чи ні, читаючи його тему. Олександра Мошкіна радить: «Не забудьте вказати в темі листа ім'я, прізвище та посаду, на яку претендуєте. Це допомагає "вихопити" поглядом потрібне резюме».
Післямова
Як не помилитися з вибором типу резюме? «При виборі того чи іншого типу резюме варто керуватися рівнем посади, яку ви займаєте, і вакансією, на яку претендуєте, - відповідає Олександра Мошкіна. - Якщо ви - рядовий фахівець, то хронологічне резюме буде найбільш доречним, якщо керівник проекту в консалтингу - логічніше буде вказати свої навички та знання в функціональному або гібридному резюме, фрілансеру варто докладно розписати свої проекти в резюме контрактного працівника».
Резюме плюс...
Не варто забувати, що гарним доповненням до резюме служить супровідний лист. «У будь-якому випадку при відправленні CV варто написати короткого супровідного листа конкретному роботодавцю/агентству, узагальнивши в ньому ваш досвід і зазначивши вакансію, на яку претендуєте, - підтверджує експерт. - Це варто зробити, тому що рекрутер завжди оцінить те, що ви не полінувалися та звернулися до нього особисто, змогли сформулювати свої ключові навички й точно знаєте, чим хотіли б займатися, а не просто зробили масове розсилання резюме у всі компанії міста, безуспішно сподіваючись знайти роботу». Супровідний лист - можливість показати себе в кращому світлі, не вдаючись у самому резюме до хитрощів, які рекрутеру можуть здатися недоречними.
Джерело: http://www.rabota.ru/
За матеріалами hitjob.com.ua
всі новиниРоздрукувати сторінку
Нагору НазадРобота в регіонах
Місто
Вак.
Рез.
5838
5239
282
31
135
4
141
3
133
0
137
0
142
2
179
5
Робота в Кам'янці-Дніпровській
147
1
135
1
369
71
134
1
134
2
143
1
145
1
135
0
148
1
136
0
149
6
133
0
144
0
Робота в Україні
Статистика зарплат
Середня зарплата в Запоріжжі складає:
- по резюме 0 грн.
- по вакансіях 22000 грн.
Hitjob.zp.ua
- 9742 грн.
за даними Статуправління
Корисні сервіси
Корисні поради
Чому роботодавці не вказують в оголошеннях зарплату: поради hr-експертки, які вакансії оминати
Не вказана в оголошеннях зарплата часто є найменшою проблемою. Попри світо ...
Тренди українського фрилансу-2023: прогноз від Freelancehunt
Світова платформа Exploding Topics та український сервіс фрилансу Freelanc ...
Вигорання під час війни: як залишатися ефективним на роботі – поради експерта
Війна стала важким тягарем для ринку праці. За оцінками соціологічної груп ...