Майбутня професія та здоров'я

Дуже часто психосоматичні захворювання - розлади серцево-судинної системи, ураження шлунково-кишкового тракту, неврози, психози – обумовлені професійною діяльністю. Підприємці, менеджери, адміністратори, керівники найчастіше відчувають стресові ситуації, спричинені необхідністю приймати рішення і брати відповідальність на себе, загостренням конкуренції і боязню втратити свій статус. Останніми роками різко зросло число менеджерів — людей, які відповідають за роботу інших людей, організаторів, керівників. Професія стала модною. І відразу з'явився новий діагноз — «синдром менеджера». Його симптоми — хронічна втома, зниження імунітету, поганий настрій, неуважність, забудькуватість — спостерігаються у відповідальних людей, які займаються не своєю справою. Їх організм таким чином сигналізує, що треба понизити навантаження. Якщо людина не прислухається до цих сигналів, її чекають серйозні проблеми зі здоров'ям. Особливу групу ризику складають люди із завищеним рівнем домагань — ті, які прагнуть зайняти місце, не відповідне їх можливостям.
Практично всі професії висувають свої вимоги до здоров'я людини. Умовно всі ці вимоги можна розділити на чотири групи:
– рухові: координація рухів, сила і м'язова витривалість;
– аналізатори: зір, слух, нюх, дотик, смак;
– нервово-психічні: сила, рухливість, врівноваженість нервової системи;
– інтелектуальні: властивості мислення, уваги і пам'яті.
Одні професії мають підвищені вимоги до здоров'я людини, тому що можуть бути пов'язані із значним напруженням зору (оператор, годинникар, ювелір), тривалим стоянням на ногах (продавець, стоматолог, перукар), високою нервово-психічною напругою (вчитель, адміністратор). Інші професії вимагають спеціального відбору, який включає визначення придатності кандидата за станом здоров'я на основі соціально-психологічного і психофізіологічного вивчення особи кандидата. Профвідбір абітурієнтів проводять багато військових учбових закладів, установи МНС та інших служб.
За умовами праці професії поділяються на чотири групи:
1) побутові умови;
2) помірна або непостійна несприятлива дія;
3) одночасна дія декількох несприятливих чинників;
4) важкі і шкідливі умови праці.
Обираючи професію, треба задуматися, як вона вплине на здоров'я: чи не спричинить загострення наявних хронічних захворювань або виникнення нових? Проблеми зі здоров'ям можуть ускладнити професійну діяльність, але і робота, яка не подобається, може привести людину до нервового зриву, захворювань психосоматичного характеру, втрати інтересу до життя, якщо, звичайно, у людини немає інших цінностей, окрім кар'єри і матеріального благополуччя. А от улюблена робота зберігає і укріплює здоров'я.

dcz.gov.ua

За матеріалами hitjob.com.ua

всі новини

Роздрукувати сторінку

Нагору Назад