Аферисти вигадали нові способи ошукування безробітних
Ринок працевлаштування залишається досить непрозорим. Безліч хитрунів користуються тим, що наші співгромадяни, потребуючи роботи, готові піти на багато чого, в тому числі і віддати останні копійки. Як не стати жертвою шахраїв і в той же час знайти роботу?
«Пообіцяли 4,5 тисячі на місяць, проживання в блоковому гуртожитку безкоштовно. Загалом райські умови... »
З минулого року вступив закон, що забороняє діяльність кадрових агентств в Україні. Однак на ринку працевлаштування залишилися так звані рекрутингові компанії. Їхня відмінність полягає в тому, що за працевлаштування за фактом з ними розплачується не клієнт, а безпосередньо роботодавець. Щоправда, в реалії кадрові агентства все ж залишилися, хоча й пішли в тінь, переїхавши в брудні офіси без вивісок і розпізнавальних знаків. І люди продовжують туди йти в надії, що їм пощастить і бажана робота, нарешті, знайдеться.
Так само вчинила 30-річна житомирянка Анна. На руках у жінки двоє дітей, чоловік потрапив у лікарню з серйозним захворюванням. Їй не залишалося нічого іншого, як використовувати будь-які варіанти, щоб заробити.
- Ще до того, як мій чоловік потрапив до лікарні, я зареєструвалася на біржі праці, - розповідає Ганна.
- Але за два місяці мені запропонували тільки один варіант на мінімалку. А для мене це не вихід. Одні тільки ліки для чоловіка коштують більше. Тому я знайшла оголошення про послуги рекрутингової компанії, яка знаходиться в Києві, хоча і набирає людей з нашої області.
По телефону у Ганни дізналися загальні анкетні дані про її вік, освіту тощо, після чого запевнили: роботу для неї знайти реально. Жінці запропонували приїхати до офісу компанії, сказавши, щоб вона взяла з собою двісті гривень, оскільки на ділі це виявилося кадрове агентство.
- Я дуже довго шукала офіс, - згадує жінка. - Потрібний будинок знайшла відразу, але оскільки ніде не було вивіски, я декілька годин ходила колами. Ніхто навколо теж не знав, що подібна фірма взагалі є десь тут.
Нарешті Ганна знайшла потрібні двері. Їй відкрив чоловік, який якось насторожено подивився на неї. Всередині тісного приміщення з ноутбуком на хисткому столі він став набагато більш говірким.
- Сказав, що за ті два дні, що пройшли після спілкування зі мною по телефону, мої дані вже розіслані роботодавцям і тепер я практично напевно працевлаштована фасувальницею козинаків. Платити пообіцяли чотири тисячі на місяць, проживання в блоковому гуртожитку безкоштовно. Загалом, умови райські.
Чоловік взяв у Ганни двісті гривень, вона розписалася в якомусь документі, після чого він дав їй адресу, за якою наступного дня о сьомій ранку її повинен був чекати співробітник підприємства. Незважаючи на те, що ніч провела на вокзалі (не було сенсу кататися в Житомир і назад, та й грошей не було), Ганна перебувала в приємному очікуванні швидкого вирішення фінансових проблем своєї сім'ї.
- Вранці я прибула на місце. Це був якийсь барак на околиці. Усередині на двоповерхових нарах сиділи біля тридцяти жінок. Ми розговорилися, виявилося, що вони приїхали мало не з усієї України.
Минув день, настав вечір. Ніхто не приходив за майбутніми фасувальницями. Нарешті найбільш нетерплячі спорядили делегацію до того самого агентства. Повернулися дівчата через декілька годин.
- Знаєте, що сказав той чоловік в агентстві? Що роботодавець вже взяв інших людей. А гроші ми заплатили насправді не за послуги пошуку роботи, а за гуртожиток, вірніше, за той барак!
Виявилося, що в договорі, який давали підписати дівчатам, значилося - їм надається доба проживання в гуртожитку. А про роботу не було ані слова!
Коли наступного дня ошукані жінки вже всі разом вирушили до агентства, їм просто ніхто не відкрив. Спочатку було вирішено нікуди не йти від залізної двері, доки хтось звідти не вийде і не поверне гроші. Але поступово майже всі роз'їхалися, адже у кожної свої турботи, та й роботу, як і раніше, треба було шукати.
Сьогодні Ганна працює в Житомирі прибиральницею в одній з держустанов. Отримує вона мінімальну зарплату. Грошей катастрофічно не вистачає, і жінка продовжує вишукувати оголошення на зупинках і в газетах в надії, що їй трапиться чесне агентство, і вона знайде роботу з достатньою для проживання зарплатою.
«Платити вам будуть небагато, але чайові ваші»
А ось 25-річного житомирянина Валентина «кинули» за дещо іншою схемою.
- Я, як і багато хто, шукав роботу, де тільки можна. Не хотів звертатися до різних агентств, сам ходив по фірмах та підприємствах.
В результаті наполегливих пошуків Валентин знайшов місце офіціанта в одному з ресторанів. Спершу майбутній роботодавець розповів, як добре та вигідно працювати у них, адже, за його словами, офіціанти отримують не тільки зарплату, але й дуже хороші чайові від клієнтів.
- Ви розумієте, що наш заклад вимагає тільки найкращих кадрів, - розповідав менеджер ресторану Валентину. - Тому протягом трьох тижнів у вас буде випробувальний термін. Платити вам будуть небагато, але чайові повністю ваші, так що як попрацюєте, так і заробите.
Менеджер не обдурив лише в одному: платили Валентину дійсно мало - лише сто гривень на тиждень. Чайових ж клієнти взагалі практично не залишали, тому хлопець по суті працював цілими днями (в тому числі і допізна) за копійки. Однак Валентин не був вибагливим і розумів - через це треба пройти.
- Минуло три тижні, я був упевнений, що вже тепер мене візьмуть офіційно, тому що керівництво мене хвалило.
Але минали дні, а ніхто нічого з цього приводу не говорив. Нарешті Валентин сам підійшов до менеджера. Той здивувався. Виявляється, випробувальний термін був продовжений.
- Коли я запитав, на який саме період, мені сказали, що ще на тиждень. А через тиждень знову його продовжили.
Пропрацювавши більше місяця таким чином, Валентин не витримав і пішов. Ніхто при цьому не намагався його зупинити. Нещодавно хлопець зайшов у той самий заклад і дізнався - на його місце прийшла дівчина, теж на випробувальний термін...
Як не стати жертвою шахраїв ринку праці?
- Як правило, випробувальний термін визначається «на око». Але якщо перевірка ваших навичок занадто вже затягується, це ознака несумлінності роботодавця.
Намагайтеся не шукати роботу в період відпусток. Саме в цей час багато беруть працівників лише на випробувальний термін, тимчасово заміщаючи тих співробітників, які у відпустці.
- Часто в оголошенні йдеться про одну посади, а на ділі вам дають зовсім іншу, більш низьку вакансію, обіцяючи, що це тимчасово. На жаль, обіцянки нерідко так і залишаються обіцянками.
За матеріалами hitjob.com.ua
всі новиниРоздрукувати сторінку
Нагору НазадРобота в регіонах
Місто
Вак.
Рез.
5838
5239
282
31
135
4
141
3
133
0
137
0
142
2
179
5
Робота в Кам'янці-Дніпровській
147
1
135
1
369
71
134
1
134
2
143
1
145
1
135
0
148
1
136
0
149
6
133
0
144
0
Робота в Україні
Статистика зарплат
Середня зарплата в Запоріжжі складає:
- по резюме 0 грн.
- по вакансіях 22000 грн.
Hitjob.zp.ua
- 9742 грн.
за даними Статуправління
Корисні сервіси
Корисні поради
Чому роботодавці не вказують в оголошеннях зарплату: поради hr-експертки, які вакансії оминати
Не вказана в оголошеннях зарплата часто є найменшою проблемою. Попри світо ...
Тренди українського фрилансу-2023: прогноз від Freelancehunt
Світова платформа Exploding Topics та український сервіс фрилансу Freelanc ...
Вигорання під час війни: як залишатися ефективним на роботі – поради експерта
Війна стала важким тягарем для ринку праці. За оцінками соціологічної груп ...