Як відповісти на питання про причину звільнення
Іноді причини звільнення дійсно можуть охарактеризувати шукача не з кращого боку і стати каменем спотикання при працевлаштуванні. Але така ситуація стосується далеко не всіх випадків. Часто претендент на посаду, приходячи на співбесіду (чи то від величезного бажання отримати ствердну відповідь, чи то від нав'язливого страху або невпевненості в собі), починає складати казки відносно свого попереднього досвіду.
Така поведінка може мати кілька шляхів розвитку: вас "розкусять" і самостійно подумають про найбільш невигідні варіанти причин звільнення, що не допоможе вам у працевлаштуванні; запідозривши недобре, вас спробують вивести на чисту воду навідними запитаннями, при озвучуванні яких незручна ситуація забезпечена; вам вдасться спритно переконати роботодавця у правдивості зазначеного варіанта причини звільнення, але для цього необхідно або спочатку пройти курси "професійного брехуна", або потрапити на некомпетентного інтерв'юера, що нині рідкість.
Логіка зрозуміла - нахабно брехати не варто. Можна або сказати правду (вона може виявитися не такою страшною, як ви собі вселили), або знайти спосіб описати ситуацію зі звільненням у вигідному для вас світлі. Хоча є такі причини звільнення з попереднього місця роботи, які однозначно не зіграють на руку шукачеві.
Якщо ви пішли за власним бажанням, очевидно, ситуація не така вже плачевна. Хоча і в цьому випадку не виключається варіант того, що новий роботодавець не полінується вивчити вашу таємницю. Потрібно бути готовим до такого роду запитань, не ходити коло та навколо, але й не вихлюпувати палку промову про свої поневіряння або конфлікти на попередній роботі. Педантична попередня підготовка до можливих запитань і стримані, не позбавлені логіки відповіді розташують кадровика до вас і викличуть у нього довіру.
Є декілька формулювань причин звільнення, які при неправильній подачі не зіграють вам на руку. З ними необхідно бути обережніше.
Розглянемо окремі випадки.
Ви пішли з роботи через конфлікт з начальством або колегами.
Поради експертів з цього приводу розходяться в багатьох аспектах, але консенсус в одному: акцентувати, що проблема полягала тільки в поганому начальнику і в поганих колегах, а ви при цьому були їхньою жертвою, - не варто. Відразу виникає думка, що ви також будете поносити своє потенційне керівництво у разі, якщо ви з ним не спрацюєтеся. І, в будь-якому випадку, склочний і конфліктний співробітник, нездатний знайти спільну мову з оточуючими, - далеко не мрія роботодавця. Якщо у вас навіть і виникли спірні моменти у відносинах у колективі або безпосередньо з начальником - не заглиблюватися в подробиці. Якщо співбесіда перейшла на тортури і від вас вимагають конкретики, краще все ж нахабно не брехати. Головне уникати зайвої емоційності, не переходити на образливий тон. Причину конфлікту завжди можна піднести в більш вигідному світлі саме для вас, навіть говорячи чисту правду. І не забудьте згадати про позитивний досвід співпраці з колегами. Також не акцентуйте на особистому дискомфорті від цієї ситуації. Краще скажіть, що від непорозуміння міг погіршитися результат роботи, що ви, як відповідальний співробітник, який розуміє свої обов'язки, не могли допустити.
Причиною звільнення був неприйнятний рівень зарплати.
Погодьтеся, співробітнику на вагу золота будуть платити відповідно. Коли ви починаєте говорити про те, що вас в матеріальному плані недооцінювали, виникає логічне запитання - а чи варті ви того, чого вимагаєте, чи це просто завищені амбіції? Особливо якщо заробітна плата - єдиний аргумент зміни роботи. Складається враження, що гроші - ваш головний мотиватор. Дану причину звільнення можна надати в якості однієї з декількох, але не основної. Тим більше важко повірити, що фахівець піде з гарного місця роботи, якщо все інше буде ідеальним - колектив, умови праці, можливість реалізації. У переважній більшості випадків зарплата, пропонована на новому місці роботи, не сильно перевищує попередню, оскільки рівень оплати на конкретній спеціальності не сильно варіюється на ринку праці. А йти з комфортного насидженого місця за п'яти-десятивідсоткову надбавку - не зовсім логічно. Ця причина виглядає важливою лише в разі переходу з державної організації у приватну - тоді відмінність в матеріальному питанні дійсно може бути суттєвою.
У всьому винна криза чи внутрішні проблеми компанії (тобто вас по-хорошому попросили піти).
Знову-таки - цінними кадрами не розкидаються. За наявності п'ятьох фахівців, які виконують однакові функції, при скороченні залишать кращого. Чому вас не визнали таким - перша думка, яка відвідає нового роботодавця. Вам "пощастило", якщо, наприклад, ліквідували цілий відділ, оскільки визнали його роботу дуже витратною, або компанія перекваліфікувалася - тоді це вам тільки на руку. Якщо дана причина, на вашу думку, все ж найбільш прийнятна (хоча ви опинилися серед небагатьох, кому вказали на двері), постарайтеся надати аргументацію, звичайно ж, у вигідному для вас світлі, чому так вийшло. Ще краще сказати, що ви бачили, що компанія знаходиться в скрутному фінансовому становищі, що можна було чекати чого завгодно, навіть припинення її існування, і ви вирішили відправитися на пошуки нового місця працевлаштування, оскільки не можете собі дозволити несподівано опинитися безробітним. Сухе формулювання "у всьому винна криза" дасть можливість пофантазувати.
Причина у відсутності кар'єрного та іншого зростання.
Вам не готові були довірити виконання більш складних завдань? Як ви собі уявляєте своє кар'єрне зростання? Будьте готові до таких уточнень. По-перше, масштабність роботи в різних компаніях може відрізнятися. Якщо ви з маленької контори хочете перейти у великий холдинг - з цим все зрозуміло. Але якщо рівень роботодавців приблизно однаковий - як можна посилатися на перспективність? Тут важливо розставити акценти: можливо, посада, яку ви б хотіли займати, на минулому місці роботи була відсутня, або вас обмежували в рамки, які не давали вам продемонструвати свої здібності. Але посилаючись на дані проблеми, потрібно окреслити, чим саме ви хотіли б займатися, щоб отримати розуміння того, наскільки ваші бажання та можливості роботодавця відповідають одні одним. Непогано також подумки скласти план, за яким би ви хотіли слідувати до мети, тобто до певної посади або критерії реалізації. Цілеспрямованість, особливо підкріплена логікою, ще нікому не завадила при працевлаштуванні.
Якщо вас звільнили "за статтею".
У житті трапляється всяке, ніхто не застрахований від непередбачених ситуацій, які можуть привести вас до того, що роботодавець виставить вас за двері з неприємним записом у трудовій книжці. Деякі претенденти вирішують схитрувати і "втрачають" цей документ, щоб зайвий раз не нагадували про помилки минулого. Може, це і спрацює, але все ж на новому робочому місці можуть перевірити ваші минулі заслуги та знайти серед них ті, які позбавлять вас шансів працевлаштуватися. Якщо говорити правду, то не в лоб і минаючи її згадування в резюме, інакше вас просто можуть відсіяти ще при його розгляді. Потрапивши на співбесіду, не варто відразу говорити про ганебне звільнення, якщо вас не питають. Якщо розмова все ж зайшла про це, коротко і беземоційно розповісти про сформовану ситуацію. Якщо ваша провина була очевидною, уточніть, що визнаєте свою помилку і висновки зроблені (наприклад, якщо ви не змогли впоратися з обов'язками, після звільнення ви підвищили свою кваліфікацію на курсах або іншим способом). Іноді шукачі з "гріхами" спочатку пропонують знизити їм оклад, щоб отримати хоч якусь роботу, але і це може зіграти злий жарт - якщо вас і візьмуть на роботу, то будуть сприймати як "готового на все" співробітника з відповідними навантаженнями та ставленням .
На шляху пошуку нової роботи, зокрема, більш цікавої і перспективної, на шукача чекають випробування, через які необхідно пройти гідно. Співбесіда - одне з найбільш важливих з них. Будьте впевнені в собі - не впадайте в паніку, почувши неприємне або провокаційне питання, зокрема про звільнення, не надто занурюйтесь в вигадування казок про свої досягнення (це все можна перевірити, не варто безтурботно припускати, що так не станеться), будьте точні в висловлюваннях, уникайте гострих кутів і тактовно акцентуйте увагу на своїх досягненнях і планах. Дотримуючись цих правил, ваша причина звільнення стане одним з, а не головним критерієм прийняття на роботу.
За матеріалами hitjob.com.ua
всі новиниРоздрукувати сторінку
Нагору НазадРобота в регіонах
Місто
Вак.
Рез.
5838
5239
282
31
135
4
141
3
133
0
137
0
142
2
179
5
Робота в Кам'янці-Дніпровській
147
1
135
1
369
71
134
1
134
2
143
1
145
1
135
0
148
1
136
0
149
6
133
0
144
0
Робота в Україні
Статистика зарплат
Середня зарплата в Запоріжжі складає:
- по резюме 0 грн.
- по вакансіях 22000 грн.
Hitjob.zp.ua
- 9742 грн.
за даними Статуправління
Корисні сервіси
Корисні поради
Чому роботодавці не вказують в оголошеннях зарплату: поради hr-експертки, які вакансії оминати
Не вказана в оголошеннях зарплата часто є найменшою проблемою. Попри світо ...
Тренди українського фрилансу-2023: прогноз від Freelancehunt
Світова платформа Exploding Topics та український сервіс фрилансу Freelanc ...
Вигорання під час війни: як залишатися ефективним на роботі – поради експерта
Війна стала важким тягарем для ринку праці. За оцінками соціологічної груп ...